  • B41580A7339M000
B41580A7339M000
advertisement
Manufacturer No:
B41580A7339M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41580A7339M000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B41580A7339M000
Description:
B41580 33000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.032Dia 51.60mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 93
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
B41580A7339M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41580
  • Size / Dimension
    2.032Dia 51.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    33000μF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.874 22.20mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    40V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    13mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11A @ 100Hz
  • Diameter
    51.6mm
  • Height Seated (Max)
    3.217 81.70mm
  • Length
    80.7mm