  • B41580A8100M000
B41580A8100M000
advertisement
Manufacturer No:
B41580A8100M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41580A8100M000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B41580A8100M000
Description:
B41580 100000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 27
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
B41580A8100M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41580
  • Size / Dimension
    3.028Dia 76.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    100000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    6.6mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    23A @ 100Hz
  • Diameter
    76.9mm
  • Height Seated (Max)
    5.677 144.20mm
  • Length
    143.2mm