  • B41605A8568M9
B41605A8568M9
advertisement
Manufacturer No:
B41605A8568M9
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41605A8568M9
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
B41605 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41605A8568M9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41605
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    5600μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.331 8.40mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.8A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm