  • B41605B5688M9
B41605B5688M9
advertisement
Manufacturer No:
B41605B5688M9
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41605B5688M9
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41605B5688M9
Description:
B41605 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.9A 0.866Dia 22.00mm -55°C~125°C Polar 8.4074mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41605B5688M9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41605
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    6800μF
  • Lead Pitch
    8.4074mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.331 8.40mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    6.9A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    15mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.5A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm