  • B41605E8208M2S1
B41605E8208M2S1
advertisement
Manufacturer No:
B41605E8208M2S1
HK JDW NO:
258-B41605E8208M2S1
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
Description:
B41605 2000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B41605E8208M2S1
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    2000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.4A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm