  • B41607B7278M8
B41607B7278M8
advertisement
Manufacturer No:
B41607B7278M8
HK JDW NO:
258-B41607B7278M8
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
B41607 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41607B7278M8
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    B41607
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    2700μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    21mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.331 8.40mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.7A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm