  • B41696C7228Q7
B41696C7228Q7
advertisement
Manufacturer No:
B41696C7228Q7
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41696C7228Q7
Package:
Axial, Can
Datasheet:
B41696C7228Q7
Description:
B41696 2200μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 3.8A 0.787Diax1.142L 20.00mmx29.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41696C7228Q7
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41696
  • Size / Dimension
    0.787Diax1.142L 20.00mmx29.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    2200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    3.8A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    20mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.8A @ 10kHz