  • B41794A5108Q
B41794A5108Q
advertisement
Manufacturer No:
B41794A5108Q
HK JDW NO:
3410-B41794A5108Q
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 30% 3.2A Axial
Step5Bar-code shipping tag
B41794A5108Q
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Soldering
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    1mF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Leakage Current
    0.154mA
  • Ripple Current
    3.2A
  • Diameter
    16mm
  • Height
    30mm