  • B41821A2338M000
B41821A2338M000
advertisement
Manufacturer No:
B41821A2338M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41821A2338M000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
3.3mF Capacitor 20% Bulk 1190mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41821A2338M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.2079mA
  • Ripple Current
    1190mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.34
  • Diameter
    10mm
  • Length
    20mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    3.3mF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5mm