  • B41821A5277M
B41821A5277M
advertisement
Manufacturer No:
B41821A5277M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41821A5277M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
270μF Capacitor 20% 350mA 5.0038mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41821A5277M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    270μF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.068mA
  • Ripple Current
    350mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    13.4874mm