  • B41821F4477M000
B41821F4477M000
advertisement
Manufacturer No:
B41821F4477M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41821F4477M000
Description:
B41821 470μF Capacitor 440mA Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41821F4477M000
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    B41821
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.0752mA
  • Ripple Current
    440mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    710 mΩ
  • Diameter
    8mm
  • Length
    11.5mm