  • B41851A8476M000
B41851A8476M000
advertisement
Manufacturer No:
B41851A8476M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41851A8476M000
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41851A8476M000
Description:
B41851 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 130mA Polar 3.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6740
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
B41851A8476M000
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41851
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.2Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    130mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    120mA @ 120Hz
  • Diameter
    8mm