  • B41851F7108M000
B41851F7108M000
advertisement
Manufacturer No:
B41851F7108M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41851F7108M000
Description:
1mF Capacitor 20% Bulk 810mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41851F7108M000
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    230mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.35mA
  • Ripple Current
    810mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Diameter
    12mm
  • Length
    20mm