  • B41858C8127M
B41858C8127M
advertisement
Manufacturer No:
B41858C8127M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41858C8127M
Package:
Radial
Datasheet:
B41858C8127M
Description:
120μF Capacitor 20% 519mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41858C8127M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    120μF
  • Packing Method
    BLISTER PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.053Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Leakage Current
    0.0756mA
  • Ripple Current
    519mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm