  • B41858D6827M
B41858D6827M
advertisement
Manufacturer No:
B41858D6827M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41858D6827M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41858D6827M
Description:
B41858 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41858D6827M
    Select All
  • Leakage Current
    0.41mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    46mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.82A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41858
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    820μF
  • Packing Method
    AMMO PACK; TAPE
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 10kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C