  • B41866C8686M000
B41866C8686M000
advertisement
Manufacturer No:
B41866C8686M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41866C8686M000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
68μF Capacitor 20% 532mA 5.0038mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41866C8686M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    68μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    357mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.04284mA
  • Ripple Current
    532mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    326mOhm
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    16.9926mm
  • Length
    16mm