  • B41866C8686M000
B41866C8686M000
advertisement
Manufacturer No:
B41866C8686M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41866C8686M000
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41866C8686M000
Description:
B41866 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41866C8686M000
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41866
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    68μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    357mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.04284mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    326mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    532mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    16mm