  • B41888C6157M
B41888C6157M
advertisement
Manufacturer No:
B41888C6157M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41888C6157M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41888C6157M
Description:
B41888 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41888C6157M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41888
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    228mOhm @ 10kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.075mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    600mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm