  • B41888E4398M
B41888E4398M
advertisement
Manufacturer No:
B41888E4398M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41888E4398M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
3.9mF Capacitor 20% 3A 7.493mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41888E4398M
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3.9mF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.624mA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Impedance
    25mOhm
  • Diameter
    18mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    21.9964mm
  • Length
    20mm