  • B41890A6397M
B41890A6397M
advertisement
Manufacturer No:
B41890A6397M
HK JDW NO:
258-B41890A6397M
Datasheet:
B41890A6397M
Description:
B41890 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.28A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41890A6397M
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    B41890
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    390μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    52mOhm @ 10kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.28A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Impedance
    43mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.28A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm