  • B41895B7278M
B41895B7278M
advertisement
Manufacturer No:
B41895B7278M
HK JDW NO:
258-B41895B7278M
Datasheet:
B41895B7278M
Description:
B41895 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.39A 0.709Dia 18.00mm -40°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41895B7278M
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    B41895
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    2700μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 10kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    3.39A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    22mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.39A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm