  • B41895G7188M008
B41895G7188M008
advertisement
Manufacturer No:
B41895G7188M008
HK JDW NO:
258-B41895G7188M008
Datasheet:
B41895G7188M008
Description:
B41895 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41895G7188M008
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    B41895
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    1800μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 10kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Impedance
    21mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.6A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm