  • B43041F2685M
B43041F2685M
advertisement
Manufacturer No:
B43041F2685M
HK JDW NO:
3410-B43041F2685M
Description:
6.8μF Capacitor 20% Bulk 64mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43041F2685M
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.051mA
  • Ripple Current
    64mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    13.4874mm
  • Length
    12.5mm