  • B43044A2476M
B43044A2476M
advertisement
Manufacturer No:
B43044A2476M
HK JDW NO:
3410-B43044A2476M
Description:
47μF Capacitor 20% Bulk 780mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43044A2476M
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    AMMO PACK; TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.203mA
  • Ripple Current
    780mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Length
    20mm