  • B43044A4336M
B43044A4336M
advertisement
Manufacturer No:
B43044A4336M
HK JDW NO:
3410-B43044A4336M
Description:
33μF Capacitor 20% Bulk 600mA 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43044A4336M
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    AMMO PACK; TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Ripple Current
    600mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    910mOhm
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    21.9964mm
  • Length
    20mm