  • B43231B2227M
B43231B2227M
advertisement
Manufacturer No:
B43231B2227M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43231B2227M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
B43231 220μF Capacitor 20% Bulk 1.11A 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43231B2227M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.88mA
  • Ripple Current
    1.11A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    21.9964mm