  • B43231B4157M
B43231B4157M
advertisement
Manufacturer No:
B43231B4157M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43231B4157M
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43231B4157M
Description:
B43231 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.000Dia 25.40mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43231B4157M
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    B43231
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    150μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.05mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.05A @ 120Hz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm