  • B43252C127M
B43252C127M
advertisement
Manufacturer No:
B43252C127M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43252C127M
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43252C127M
Description:
B43252 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 650mA 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43252C127M
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    B43252
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    315V
  • Capacitance
    120μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    650mA
  • Polarization
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    650mA @ 120Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm