  • B43305C2158M
B43305C2158M
advertisement
Manufacturer No:
B43305C2158M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43305C2158M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.5mF Capacitor 20% 2.84A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43305C2158M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Impedance
    120mOhm
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    32.004mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    1.5mF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    85mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    2.05094mA
  • Ripple Current
    2.84A