  • B43305E2477M
B43305E2477M
advertisement
Manufacturer No:
B43305E2477M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43305E2477M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
470μF Capacitor 20% 1.9A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43305E2477M
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    270mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1.066mA
  • Ripple Current
    1.9A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Impedance
    370mOhm
  • Diameter
    22mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    37.0078mm