  • B43416C9337A000
B43416C9337A000
advertisement
Manufacturer No:
B43416C9337A000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43416C9337A000
Description:
B43416 330μF Capacitor
Step5Bar-code shipping tag
B43416C9337A000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    B43416
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Operating Temperature (Max)
    60°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Leakage Current
    1.2mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Diameter
    25mm
  • Length
    45mm