  • B43416C9907A
B43416C9907A
advertisement
Manufacturer No:
B43416C9907A
HK JDW NO:
3410-B43416C9907A
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
B43416 900μF Capacitor 20% Bulk 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43416C9907A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43416
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    900μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Operating Temperature (Max)
    60°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    2.6mA
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    56.9976mm
  • Length
    55mm