  • B43455A9129M7
B43455A9129M7
advertisement
Manufacturer No:
B43455A9129M7
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43455A9129M7
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43455A9129M7
Description:
B43455 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 19.6A 3.583Dia 91.00mm -40°C~85°C Polar 31.6992mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43455A9129M7
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43455
  • Size / Dimension
    3.583Dia 91.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    12000μF
  • Lead Pitch
    31.6992mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    19.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    14mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    19.6A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    8.740 222.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C