  • B43501A1108M082
B43501A1108M082
advertisement
Manufacturer No:
B43501A1108M082
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43501A1108M082
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% 3.12A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43501A1108M082
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.32227mA
  • Ripple Current
    3.12A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Diameter
    30mm
  • Length
    35mm