  • B43501A6157M000
B43501A6157M000
advertisement
Manufacturer No:
B43501A6157M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43501A6157M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
150μF Capacitor 20% Bulk 1.1A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43501A6157M000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    880mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.77965mA
  • Ripple Current
    1.1A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Length
    30mm