  • B43501B2158M
B43501B2158M
advertisement
Manufacturer No:
B43501B2158M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43501B2158M
Package:
Radial
Datasheet:
B43501B2158M
Description:
1.5mF Capacitor 20% 4.34A 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43501B2158M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    46.99mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1.5mF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    4.34A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    90mOhm
  • Ripple Current (AC)
    4.34A
  • Diameter
    35mm