  • B43501E107M62
B43501E107M62
advertisement
Manufacturer No:
B43501E107M62
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43501E107M62
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
B43501E107M62
Description:
B43501 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43501E107M62
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43501
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.33Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    1.6Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    800mA @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm