  • B43501E187M60
B43501E187M60
advertisement
Manufacturer No:
B43501E187M60
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43501E187M60
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43501E187M60
Description:
B43501 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43501E187M60
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43501
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    180μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    740mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    890mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.26A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm