  • B43504E2827M000
B43504E2827M000
advertisement
Manufacturer No:
B43504E2827M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43504E2827M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
820μF Capacitor 20% Bulk 2.2A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43504E2827M000
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Ripple Current
    2.2A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    25mm
  • Length
    45mm