  • B43508A2337M
B43508A2337M
advertisement
Manufacturer No:
B43508A2337M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43508A2337M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
330μF Capacitor 20% 1.05A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43508A2337M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    330μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    350mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.713254mA
  • Ripple Current
    1.05A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Impedance
    480mOhm
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    27.0002mm