  • B43508A5107M060
B43508A5107M060
advertisement
Manufacturer No:
B43508A5107M060
HK JDW NO:
258-B43508A5107M060
Datasheet:
B43508A5107M060
Description:
B43508 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 670mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43508A5107M060
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.23Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    670mA
  • Test Frequency
    100Hz
  • Impedance
    1.73Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    670mA @ 100Hz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm