  • B43508A5337M087
B43508A5337M087
advertisement
Manufacturer No:
B43508A5337M087
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43508A5337M087
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
330μF Capacitor 20% 1.47A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43508A5337M087
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    370mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.255209mA
  • Ripple Current
    1.47A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    25mm
  • Length
    55mm