  • B43508B2567M002
B43508B2567M002
advertisement
Manufacturer No:
B43508B2567M002
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43508B2567M002
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
560μF Capacitor 20% 1.47A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43508B2567M002
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    560μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    210mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.031mA
  • Ripple Current
    1.47A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Length
    30mm