  • B43508B2567M060
B43508B2567M060
advertisement
Manufacturer No:
B43508B2567M060
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43508B2567M060
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
560μF Capacitor 20% 1.47A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43508B2567M060
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    210mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.031008mA
  • Ripple Current
    1.47A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    25mm
  • Length
    30mm