  • B43508B5187M062
B43508B5187M062
advertisement
Manufacturer No:
B43508B5187M062
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43508B5187M062
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
180μF Capacitor 20% Bulk 970mA 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43508B5187M062
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    3
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    680mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.822579mA
  • Ripple Current
    970mA
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    25mm
  • Length
    35mm