  • B43508B9397M080
B43508B9397M080
advertisement
Manufacturer No:
B43508B9397M080
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43508B9397M080
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
390μF Capacitor 20% 1.41A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43508B9397M080
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    320mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.299115mA
  • Ripple Current
    1.41A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    30mm
  • Length
    35mm