  • B43508B9687M002
B43508B9687M002
advertisement
Manufacturer No:
B43508B9687M002
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43508B9687M002
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43508B9687M002
Description:
B43508 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.07A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43508B9687M002
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43508
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    680μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    180mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.07A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    260mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.07A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm