  • B43508C5157M
B43508C5157M
advertisement
Manufacturer No:
B43508C5157M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43508C5157M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
150μF Capacitor 20% 880mA 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43508C5157M
    Select All
  • Voltage - Rated
    450V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    820mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.7245mA
  • Ripple Current
    880mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    1.15Ohm
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    27.0002mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C