  • B43508E2188M082
B43508E2188M082
advertisement
Manufacturer No:
B43508E2188M082
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43508E2188M082
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
1.8mF Capacitor 20% 2.75A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43508E2188M082
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    1.8mF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    2.722755mA
  • Ripple Current
    2.75A
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    35mm
  • Length
    50mm