  • B43508F2128M000
B43508F2128M000
advertisement
Manufacturer No:
B43508F2128M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43508F2128M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
1.2mF Capacitor 20% Bulk 2.07A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43508F2128M000
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1.2mF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    Cardboard
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Ripple Current
    2.07A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    35mm
  • Length
    35mm